Vir foto: Facebook, Splošna bolnišnica Novo mesto.
STA
Sob, 8.3.2025 10:33
Poslovno leto 2024 je z izgubo zaključilo kar 15 od 27 bolnišnic, a med njih ne spada novomeška.

Lansko leto je z izgubo zaključilo 15 od 27 bolnišnic, kažejo podatki Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije. Največjo izgubo, to je 45,7 milijona evrov, je imel UKC Ljubljana, sledi UKC Maribor z 10,6 milijona evrov izgube. Na tretjem mestu je SB Slovenj Gradec s slabimi petimi milijoni evrov izgube, SB Celje in SB Murska Sobota imata okoli štiri milijone evrov izgube, izguba SB Ptuj pa znaša dobra dva milijona evrov in pol

Največ presežka, skoraj tri milijone evrov, so imeli v Psihiatrični kliniki Ljubljana, drugo mesto glede na presežek pa zaseda SB Novo mesto, ki je poslovno leto 2024 zaključila s skoraj dvema milijonoma evrov presežka. 

Kumulativna izguba bolnišnic je sicer lani znašala 231,4 milijona evrov.

Skupna izguba bolnišnic je bila tako višja kot leto pred tem, ko je znašala 204,3 milijona evrov. Generalna direktorica direktorata za dostopnost in ekonomiko na ministrstvu za zdravje Vlasta Mežek je za STA dejala, da sta leti 2023 in 2024 neprimerljivi, saj so leta 2023 zaradi zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema veljale »bistveno drugačne spodbude izvajalcem«. Zakon je namreč omogočil plačevanje vseh zdravstvenih storitev po realizaciji, torej neomejeno.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Dolenjske, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Vsaka bolnišnica ima svoje razloge za izgubo

Poudarila je, da ima vsaka bolnišnica svoje razloge za izgubo. »Ne moremo enostavno reči, da je razlog pri vseh enak,« je opozorila. Na ministrstvu sodelujejo z vsako bolnišnico posebej, iščejo razloge za izgubo in možne rešitve, kaj lahko naredi bolnišnica sama in kaj ministrstvo v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Na vprašanje, kaj lahko v bolnišnici za manjšo izgubo naredijo sami, je odgovorila, da lahko izboljšajo procese, učinkovitost in obvladovanje posameznih stroškov. Na ministrstvu pa jim lahko prisluhnejo, kje so nepopolnosti v sistemu in kaj bi lahko ovrednotili ali financirali drugače.

Vlada je sicer minuli teden z uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2025 zagotovila dodatna sredstva za oba univerzitetna klinična centra v višini 31,6 milijona evrov, in sicer zaradi zahtevnosti obravnav in zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva.

STA je objavila tabelo s podatki o poslovanju bolnišnic v letu 2024.

Starejše novice