V vsakodnevnem življenju marsikatera navada postane avtomatizirana. Redko se vprašamo, ali so naša dejanja najboljša izbira za naše telo in počutje.
Ena od teh vsakdanjih rutin je tudi tuširanje. Večina se ga loteva po ustaljenem urniku – bodisi zjutraj, ko vstanejo, bodisi zvečer, preden gredo spat.
Tuširanje zjutraj: energija začetek dneva
Mnogi prisegajo na jutranje tuširanje kot način za prebujanje in zagon telesa. Kot nekakšna tekoča 'budilka' deluje poživljajoče, še posebej, če si privoščimo kratek hladnejši tuš.
Ta lahko spodbuja prekrvavitev, dviguje telesno temperaturo in aktivira imunski ter prebavni sistem.
Zjutraj se marsikdo tudi lažje osredotoči nase, pri čemer tuš postane trenutek tišine in refleksije, v katerem se povežemo s svojim telesom, preden nas posrka dnevni vrvež.
Občutek čiste kože pa povečuje tudi samozavest, kar pogosto vpliva tudi na to, kako se uredimo in kako stopimo v dan.
Večerna prha: sprostitev in boljši spanec
Zvečer tuširanje opravlja povsem drugo funkcijo. Po dolgem dnevu, polnem gibanja, potenja in izpostavljenosti mestnemu prahu, onesnaženju ter alergenom, je večerna prha pomembna za higieno.
Umazanija in bakterije, ki se čez dan naberejo na koži in laseh, lahko povzročijo razdraženost, zamašene pore in celo težave s spanjem, če jih s telesa ne speremo pred spanjem.
Topla prha pred spanjem deluje sproščujoče. Telo se začne umirjati, mišice popuščajo napetost in lažje zdrsnemo v kakovosten spanec.
Če po tuširanju spijemo še skodelico toplega zeliščnega čaja, lahko to dodatno podkrepi občutek mirnosti in nas pripravi na nočni počitek.
Če imata obe možnosti prednosti, zakaj ne kar oboje?
Če se vam zdi odločitev med jutrom in večerom pretežka, vam ni treba izbirati. Marsikdo se odloči za kompromis: kratek, osvežilni tuš zjutraj in sproščujočo prho zvečer.
Pomembno je le, da prhanje ne traja predolgo - idealno je največ 8 do 10 minut. Daljše izpostavljanje lahko namreč pripelje do izsušitve in draženja kože.
Torej, kaj izbrati?
Ni enotnega odgovora, saj je 'najboljši čas' za prhanje zelo odvisen od vašega življenjskega sloga in telesnih potreb. Če potrebujete jutranji zagon, izberite prho ob zori. Če pa si želite dan zaključiti čisto in mirno, naj bo večer vaš čas za prhanje.