Nastja Ščurk
Pon, 19.5.2025 14:00
V soboto, 17. maja, je v Kočevju potekala državna vaja celotne Podvodne reševalne službe Slovenije.

Na Kočevskem jezeru so reševalne enote Podvodne reševalne službe Slovenije minulo soboto izvedle obsežno reševalno vajo s scenarijem, ki se sicer na srečo na tej lokaciji še ni zgodil. Naslov vaje je bil »Kočevje 2025 - Reševanje in iskanje pogrešanih oseb«. 

Od sobote naprej je tako jasno, da imamo v Sloveniji potapljače reševalce, ki bi v tem primeru znali več kot odlično reagirati.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Dolenjske, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Scenarij reševalne vaje je bil, da je v jezero zapeljal avtomobil s potniki.

Kočevsko oziroma Rudniško jezero je nastalo na dnu rudniške kotanje, v kateri so z dnevnim kopom izkoriščali rjavi premog. Leta 1978 se je delo v rudniku prenehalo, voda pa je postopoma napolnila kotanjo in ustvarila jezero, ki v najglobji točki dosega 40 metrov. 

Rudniško jezero ima položno dno, ki se počasi spušča v globino, zato potopljači lahko svoj potop začnejo in končajo skorajda kjerkoli na obali. 

Glede na razpoložljivo količino zraka in toplotno izolacijo potapljaške obleke se morajo odločiti, kako globoko se bodo spustili, namreč, v Rudniškem jezeru ni pretoka, zato se temperatura hitro spušča z globino.

Vidljivost ni najboljša, zato v globini potrebujejo svetilko, kot edino orientacijo na položnem dnu pa potapljači uporabljajo kompas. 

Dodatna nadloga v globini so ostanki dreves, grmovja in številnih ribiških vrvic, v katere se lahko potapljači zapletejo.

Starejše novice