V Cankarjevem domu se je odprla razstava Čar lesa, ki že sedemnajsto leto zapored promovira predelavo lesa in uporabo lesenih izdelkov. Dogodek organizirajo Društvo za zaščito lesa Slovenije, Svet za les in javna agencija Spirit Slovenija.
Pobudnik prireditev prof. dr. Franc Pohleven je poudaril, da je glavni namen dogodka ozaveščanje o pomenu lesa kot obnovljive surovine.
»Na vseh dosedanjih razstavah so izdelki označeni s količino CO₂, ki jo izdelek prispeva k znižanju CO₂ v ozračju in s tem doprinese k normalizaciji podnebja,« je dejal.
Poudaril je, da se družba vse bolj zaveda, da napredka ne moremo več opravičevati na račun uničevanja narave in ogrožanja zdravja ljudi.
»Za prihodnost človeštva ne bo pomembno, kako proizvesti čim več energije, ampak kako z manj energije in z manj emisijami toplogrednih plinov ter manjšim vplivom na okolje proizvajati izdelke in graditi objekte,« je opozoril.
Les zato označuje kot ključen biomaterial prihodnosti.
»Po dvesto letih je skrajni čas, da iz industrijske preidemo v okoljsko evolucijo. Les in drugi bio-materiali bi morali biti v ospredju ekonomske politike Slovenije in tudi sveta.«
Mladi navdušili s posebnimi lesenimi izdelki
Da na dogodku predstavijo svoje stvaritve iz lesa, so bili prek natečaja povabljena tudi podjetja, obrtniki in šole.
Posebno pozornost je pritegnila Srednja gradbena, lesarska in vzgojiteljska šola Novo mesto, ki je predstavila več izdelkov svojih dijakov, med njimi tudi nagrajene.
Žan Žulič, Tim Šetina in Miha Kovač so izdelali unikatne lučke, ki so zmagale na natečaju Les za vse, ki ga je razpisal Oddelek za lesarstvo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Natečaj spodbuja promocijo lesenih izdelkov, ki so delo dijakov pod mentorstvom učiteljev.
Obiskovalci se navdušujejo tudi nad skrbno izdelano skrinjo, ki sta jo ustvarila dijaka Žiga Travnik in Nik Zidar.