Strah je glavni razlog, da očividci ne reagirajo (vir: Primož Velikonja za Zdravstveni dom Kočevje).
Nastja
Ščurk
Pa vi? Znate prepoznati srčni zastoj in primerno reagirati?

V ponedeljek, 7. oktobra je več kot 200 učencev kočevske Osnovne šole Zbora odposlancev dobilo priložnost od blizu spoznati nadvse usposobljeno mlado ekipo Satelitskega urgentnega centra Kočevje, ki jim je predala pomembno znanje, za katerega vedno upamo, da ga nikoli ne bomo potrebovali. Ampak … kaj pa, če? 

V tem primeru bo ponedeljkovo predano znanje oživljanja v primeru srčnega zastoja kočevskih reševalcev gotovo pripomoglo k uspešnemu oživljanju in ravno to je cilj usposabljanja ljudi. Nazorni prikaz in izkušnja uporabe videnega v praksi dvigne samozavest in pripravljenost posameznika ter prežene strah, ki je - glede na raziskave - glavni razlog, da si ljudje ne upajo postopati v primeru videnega srčnega zastoja.

Usposabljanje oživljanja na Osnovni šoli Zbora odposlancev Kočevje (vir: Primož Velikonja za Zdravstveni dom Kočevje).

V Sloveniji se dnevno zgodijo štirje srčni zastoji

Nenadni srčni zastoj letno doživi približno 400.000 Evropejcev, v Sloveniji od teh okoli 1600, kar pomeni povprečno štirje na dan. In veliko preveč jih zaradi posledic umre. S takojšnjim oživljanjem bi, kot kažejo podatki medicinske stroke, na letni ravni lahko preprečili nekaj sto smrti.

Le okoli 30 odstotkov očividcev takoj začne z oživljanjem

Z defibrilacijo, če se ta začne od tri do pet minut po nenadnem srčnem zastoju, se možnost preživetja obolelega poveča za 50 do 70 odstotkov

V državah, kjer so prebivalci bolj ozaveščeni, kar 70 odstotkov očividcev začne s takojšnjim oživljanjem, ki vključuje tudi uporabo avtomatskega defibrilatorja, medtem ko je pri nas ta delež le okoli 30-odstoten. Zakaj?

Raziskave kažejo, da je pri nas strah na tem področju bistveno večji od znanja. Zato so se mnoge zdravstvene institucije v Sloveniji odločile redno in predvsem pogosteje izvajati tečaje in izobraževanja glede uporabe defibrilatorja, dostopnost slednjih pa se prav tako povečuje. V Sloveniji naj bi bilo na različnih lokacijah nameščenih okoli 3000 defibrilatorjev.

Ko se zgodi srčni zastoj 

Človek, ki mu je zastalo srce, se zgrudi, ne diha, je neodziven, lahko ima krče ali hlasta za zrakom

Verjetnost, da nam bo človeka z zastojem srca uspelo oživiti, je zelo velika, če naredimo tri ključne stvari: takoj pokličemo na telefonsko številko 112, takoj začnemo stiskati prsni koš, oseba, ki je v bližini, naj nemudoma prinese najbližji avtomatski zunanji defibrilator, saj ta omogoča bistveno učinkovitejše ukrepanje.

Če niste povsem prepričani, da gre za srčni zastoj ravnajte, kot da se je zgodilo točno to, druga oseba pa naj nemudoma pokliče na 112 in dispačer bo podal nadaljna navodila.

V državah, kjer so prebivalci bolj ozaveščeni, kar 70 odstotkov očividcev začne s takojšnjim oživljanjem (vir: Primož Velikonja za Zdravstveni dom Kočevje).

Umetni vpihi niso več potrebni

V skladu z najnovejšimi strokovnimi smernicami zdaj pri oživljanju ni več potrebno tako imenovano dihanje usta na usta (umetni vpihi). 

Zadostuje že ritmično pritiskanje na prsni koš pet do šest centimetrov globoko – v tem času pa lahko drugi očividec prinese najbližji avtomatski defibrilator.

Kako uporabiti avtomatski defibrilator?

Odpremo pokrov in vklopimo aparat. Elektrodi prilepimo na prsni koš človeka s srčnim zastojem ter počakamo nekaj sekund, da naprava analizira srčni ritem ter slediš posnetku z navodili.

V kolikor aparat svetuje oživljanje, nadaljuješ z oživljanjem, če pa aparat svetuje šok, pritisneš na gumb za sprožitev, A pozor, v tem primeru se osebe s srčnim zastojem ne sme nihče dotikati.

Preberite še

Starejše novice