Dispečerski sistem v Sloveniji deluje že šest let. V sistem dispečerske službe so se vključili zdravstveni domovi Trebnje, Novo mesto, Metlika in Črnomelj. Kaj to pomeni?
V osnovi bodo vsi klici na številko 112 preusmerjeni v mariborski dispečerski center, kjer bo zdravstveni dispečer na podlagi pogovora ocenil ogroženost pacienta in izbral najprimernejšo pomoč zanj.
To bi se moralo zgoditi že v lanskem letu, ko je bilo govora o priključitvi ljubljanskemu centru, a v slednjem primanjkuje kadra.
Glavno poslanstvo Dispečerske službe zdravstva je sprejem klica o nenadnem dogodku, ki potrebuje nujno intervencijo zdravstvenih služb na terenu, določanje prioritete sprejetim klicem in aktiviranje ustreznih mobilnih enot glede na naravo in lokacijo dogodka.
Vse te aktivnosti izvajajo v skladu s strokovnimi standardi, izvaja pa jih za to usposobljen zdravstveni dispečer.
V primeru potrebe po nujni medicinski pomoči lahko pomoč pokličete izključno in samo preko številke 112. Vaš klic na številko 112 sprejme dispečer. Po prevzemu informacij o nujnem dogodku se takoj aktivira ustrezna ekipa nujne medicinske pomoči, dispečer pa v primeru potrebe ostane z vami na vezi in vam nudi podporo in usmeritev, kaj storiti.
Župani občin, vodje dispečerskih služb in direktorji zdravstvenih domov so poudarili, da bo novi sistem delovanja boljši in poenostavljen.
Po starem bi lahko delovalo le, če bi občine iz lastnega žepa pokrile strošek dodatnih delovnih mest, ki so potrebna za brezhibno delovanja v istem poteku.
Učinek bomo videli v naslednjih mesecih.