Vir: OŠ Šmihel
Nastja Ščurk
Čet, 6.3.2025 18:00
Uporaba mobilnih telefonov prepovedana tudi v novomeških osnovnih šolah.

Prepoved uporabe mobilnih telefonov v šoli in njeni okolici trdno podpira tudi večina novomeških osnovnih šol. Ravnateljice osnovnih šol Šmihel, Bršljin, Center in Grm namreč pravijo, da je na njihovih šolah omenjena prepoved prisotna že nekaj časa ter da so kršitve tega pravila - na srečo - precej redke. Opažajo pa tudi pozitivne vplive odsotnosti telefonov.

Nazadnje so ukrep glede uporabe mobilnih telefonov v pravilnik umestili na Osnovni šoli Bršljin, in sicer februarja 2024. Od takrat, pravi ravnateljica Natalija Globevnik, je občutiti pozitivno razliko. 

»Učenci se med rekreativnimi odmori, pred in po pouku pogovarjajo, igrajo športne, družabne igre, delajo domačo nalogo in tako dalje. Med preventivne dejavnosti vključujemo tudi varno rabo interneta in socialnih omrežij. Tovrstne vsebine so nujne in jih ni nikoli preveč. Ni samoumevno, da razvoju tehnologije sledi tudi opremljenost z znanjem glede varne rabe,« je še prepričana Globevnikova.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Dolenjske, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Da na njihovi šoli uporaba mobilnih telefonov med učenci ni dovoljena pravijo tudi na Osnovni šoli Center, a dodajo, da kljub temu opažajo, da jih nekateri učenci skrivoma uporabljajo. 

»To se najpogosteje dogaja med odmori ali celo med poukom, kar lahko vpliva na njihovo zbranost in otežuje vzdrževanje šolske discipline. Uporaba mobilnih telefonov lahko vodi v težave, kot so motnje pri pouku, zmanjšana medsebojna komunikacija med učenci in občasno tudi neprimerna raba, kot je fotografiranje ali snemanje brez dovoljenja,« pove Nina Kovač, svetovalna delavka na Osnovni šoli Center. 

V lanskem šolskem letu so na Osnovni šoli Center tudi organizirali predavanje za starše, za učence pa organizirajo delavnice, kjer jih osveščajo o pametni uporabi elektronskih naprav. »Pomembno je tudi, da učencem ponujamo druge možnosti za kakovostno preživljanje odmorov, kot so organizirane dejavnosti in spodbujanje druženja brez digitalnih motilcev,« je še prepričana Kovačeva.

Slika je simbolična.

Tudi na Osnovni šoli Grm imajo že vsa leta prepoved uporabe mobilnega telefona od trenutka, ko učenci vstopijo v šolo. »Če ga prinesejo s seboj, mora biti izključen in pospravljen v torbi ali v njihovi šolski omarici,« pove ravnateljica, Zdenka Mahnič

Učenci lahko telefon uporabljajo le, če učitelj to izrecno predhodno napove in dovoli zgolj v izobraževalne namene. Čeprav se občasno, pove, še vedno pojavijo posamezne kršitve, so te redke, šola pa v takih primerih ustrezno ukrepa v skladu s pravili šolskega reda.

»Osebno zagovarjam stališče, da učenci v šoli telefona ne potrebujejo, saj je šola prostor, kjer se učijo ključnih socialnih veščin,« pove ravnateljica in doda, da je neposredna komunikacija z vrstniki in učitelji nepogrešljiva pri razvoju otrokovih socialnih kompetenc, empatije in sposobnosti razumevanja sogovornika, kar je osnova za uspešno življenje v skupnosti. Opaža tudi, da so otroci brez telefona bolj prisotni v trenutku, bolj osredotočeni na pouk in na sošolce, kar krepi njihove medsebojne odnose. 

»Ko nimajo dostopa do naprav, se učenci več družijo, igrajo in sodelujejo pri različnih dejavnostih, kar prispeva k njihovemu celostnemu razvoju. Odsotnost telefonov pripomore tudi k varnejšemu okolju, saj učenci niso izpostavljeni morebitnim zlorabam, kot je snemanje v neprijetnih situacijah,« doda Mahničeva in pove, da jo pri tej odločitvi podpirajo tudi starši, ki prav tako opažajo pozitivne spremembe v vedenju in odnosih svojih otrok.

Starejše novice