Želite biti vedno na tekočem? Izberi Dolenjskainfo kot prednostni vir na Googlu.

Kako uporabljati klimatsko napravo, da ne boste preplačali elektrike

| v Slovenija

Pri nepravilni uporabi klimatskih naprav večja poraba elektrike.

Z vročimi poletnimi dnevi nastopi tudi čas povečane rabe klimatskih naprav. V Zvezi potrošnikov Slovenije ob tem opozarjajo, da se lahko ob njihovi nepravilni uporabi znatno poveča poraba električne energije. Zato so pripravili nekaj nasvetov za varčno rabo teh naprav.

Med ključnimi načini za prihranke pri stroških energije v Zvezi potrošnikov Slovenije svetujejo uporabo najvišje še udobne temperature, pri čemer priporočajo največ 24 do 25 stopinj Celzija.

Temperatura v prostoru naj bo največ za šest do osem stopinj Celzija nižja od zunanje. Zato v Zvezi potrošnikov Slovenije potrošnikom svetujejo, da hlajenja tudi takrat, ko je zunaj 32 ali 33 stopinj Celzija, ne nastavljajo na manj kot 24 ali 25 stopinj.

»Naprava porabi manj energije, če dlje časa deluje pri višje nastavljeni temperaturi, kot če krajši čas deluje s polno močjo pri nižji temperaturi,« so pojasnili v sporočilu za javnost.

Kaj je še pomembno?

V Zvezi potrošnikov Slovenije ob tem izpostavljajo, da naj bodo v času delovanja klimatske naprave okna zastrta z žaluzijami, roletami ali drugimi senčili, s čimer se prepreči pasivno ogrevanje prostora. Prostore naj se prezračuje zgodaj zjutraj ali zvečer, ko se ozračje ohladi.

K manjši porabi električne energije lahko pomaga tudi redno vzdrževanje klimatskih naprav. S tem se poskrbi za daljšo življenjsko dobo naprav in bolj zdravo bivalno okolje. V vlažnem okolju notranje enote se namreč lahko razvijejo mikroorganizmi, plesni in glivice, ki povzročajo neprijetne vonjave ali celo alergijske reakcije, so opozorili v Zvezi potrošnikov Slovenije.

Kako izbrati klimatsko napravo?

Pri samem nakupu klimatske naprave svetujejo izbiro energetsko čim bolj učinkovitih modelov. Ob tem izpostavljajo, da se cenejši modeli na primerjalnih potrošniških testih pogosto izkažejo za energijsko potratne, razlike med njimi pa so lahko velike.

Pri 2,5-kilovatni napravi je razlika v porabi za hlajenje in ogrevanje med najbolje in najslabše ocenjenim modelom na testu Zveze potrošnikov Slovenije 846 kilovatnih ur na leto oziroma skoraj 180 evrov, pri 3,5-kilovatni napravi pa 899 kilovatnih ur oziroma skoraj 190 evrov na leto.

»Višji začetni vložek v kakovostno napravo se torej v njeni življenjski dobi povrne,« so zapisali.

Testi Zveze potrošnikov Slovenije so obenem pokazali, da so prenosne klimatske naprave manj učinkovite, energijsko bolj potratne in precej bolj glasne kot stenske različice. Odločitev za takšen način hlajenja naj po mnenju ZPS predstavlja izhod v sili.

Preberite še

Komentarji

S klikom na gumb Komentiraj se strinjate s pravili komentiranja.
CAPTCHA

Komentarji

S klikom na gumb Komentiraj se strinjate s pravili komentiranja.
CAPTCHA

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura