Čakalne dobe na novomeški urgenci.
Na Redditu kroži fotografija informativnega zaslona z novomeške urgence, kjer na pregled na nevrologijo in na internistiki čaka skoraj dvajset ljudi. Kot je razvidno, nekateri čakajo že skoraj štirinajst ur.
Več kot trinajst ur čakanja na novomeški urgenci?
Ob prijavi na urgenco in kratkem pregledu, če ne gre za najhujši primer, ste v čakalnici razvrščeni v tri segmente, obarvane z zeleno, rumeno in rdečo barvo. Slednja pomeni najnujnejšo obravnavo, zelena pa ne najbolj nujne.
To je izpostavil tudi eden od uporabnikov: »Če si na primer zelen, bodo na urgenci seveda imeli prednost vsi, ki so na primer rumeni in naprej. Če pa prideš z nečim, s čimer bi moral k osebnemu zdravniku na primer neko sranje, ki ga imaš že tri tedne, pa si se ti danes prišel malo pokazat (kar očitno ni point urgence, ker je, kot je razvidno iz imena, za urgentne zadeve), te bodo pa pustili čakati, da se boš mogoče kaj naučil.«
Eden od uporabnikov pa je izpostavil drug problem oziroma razlog za toliko 'zelenih' na zaslonu: »Folk hodi na urgenco, ker jim zjutraj osebni zdravnik ŠE ne dela, ker začne komaj ob treh.«
Rekorder naj bi čakal 825 minut
Iz zaslona je razvidno, da naj bi eden od 'zelenih' na nevrologijo čakal 131 minut, 'rdeči' pa kar 803 minute. Rekorder je sicer na internistiki, ki naj bi čakal že 825 minut.
Pri tem je vredno poudariti, da razvrščanje na novomeški urgenci po izkušnjah številnih pacientov ne deluje optimalno. Tako je verjetno, da je 'rdeči' pacient že bil obravnavan oziroma je v obravnavi.
Na Splošno bolnišnico Novo mesto in njeno urgenco smo že naslovili vprašanja, ki bodo pojasnila, kako sistem v resnici deluje.