Mednarodni dan boja proti homofobiji, transfobiji in bifobiji z letošnjim geslom Moč skupnosti opominja, da smo najmočnejši skupaj.
LGBTIQ+ osebe in tisti, ki si skupaj z njimi prizadevajo za zagotavljanje njihovih pravic, dokazujejo, da skupnosti zagotavljajo podporo in spodbujajo spremembe, piše v poslanici Združenih Narodov.
»Tragična resnica je, da sta nasilje in diskriminacija še vedno del vsakdanjega življenja milijonov LGBTIQ+ oseb po vsem svetu. Soočajo se s sovražnim govorom, napadi in omejevanjem svojih pravic. Medtem pa zmanjšanje sredstev za kritične zdravstvene storitve in organizacije civilne družbe grozi z nadaljnjimi uničujočimi posledicami,« je v poslanici ob tem dnevu zapisal generalni sekretar Združenih Narodov Antonio Guterres.
Poudaril je, da bi nas njihov zgled moral navdihniti, da se združimo in uresničimo vizijo sveta, v katerem lahko vsak član naše človeške družine živi svobodno, enakopravno in dostojanstveno življenje.
S skupnimi močmi si moramo po njegovih besedah prizadevati za razveljavitev diskriminatornih zakonov, boj proti nasilju in škodljivim praksam ter prenehati z obrekovanjem marginaliziranih skupnosti.
»Združeni narodi so ponosni partner v teh prizadevanjih. Ne bomo mirovali, dokler pravice vseh ne bodo postale resničnost, ne glede na to, kdo so in koga ljubijo,« je še zapisal.
LGBTIQ+ skupnost v Sloveniji
Temu se pridružuje tudi slovensko ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, ki z letošnjim geslom potrjuje zavezanost spodbujanju in zaščiti človekovih pravic vseh posameznikov, ne glede na spolno usmerjenost, spolno identiteto ali izražanje spola.
Kot določa splošna deklaracija človekovih pravic, smo vsi ljudje rojeni svobodni in enaki v dostojanstvu in pravicah, so zapisali v sporočilu za javnost.
Slovenija v svojih zunanjepolitičnih aktivnostih obsoja vse oblike nasilja, sovražnega govora in diskriminacije ter poziva k odpravi zakonodaje, ki omejuje temeljne pravice in svoboščine.
V okviru mednarodnih forumov si aktivno prizadeva za odpravo neenakosti, spoštovanje raznolikosti ter krepitev vključenosti in enakopravnosti, so navedli.
Kljub posameznim pozitivnim premikom, kot so legalizacija istospolnih zvez in dekriminalizacija homoseksualnosti, ostaja zagotavljanje pravic LGBT oseb po svetu pomemben izziv in skupna odgovornost mednarodne skupnosti, so zapisali.
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac v poslanici opozarja, da se 35 let od izbrisa homoseksualnosti s seznama duševnih bolezni še vedno srečujemo s preveč dokazi, da je nesprejemanje in nasilje nad LGBTIQ+ osebami ne le prisotno, ampak tudi sistemsko spregledano.
Dan boja proti homofobiji, bifobiji in transfobiji bodo danes zaznamovali tudi v Legebitri s celodnevnim programom v mladinskem centru na Trubarjevi v Ljubljani.
Program se osredotoča na medgeneracijsko povezovanje, skupnostno krepitev in skupni upor proti diskriminaciji.