Če je bilo še pred nekaj leti Kočevsko jezero predvsem priljubljeno zbirališče domačinov, danes ob vročih poletnih dneh postaja vse bolj priljubljena destinacija obiskovalcev iz različnih koncev Slovenije in tudi tujine.
Med sprehodom po jezeru smo srečali pare, družine, avtodomarje, kolesarje in pohodnike. Skoraj vsi pa so nam povedali eno podobno stvar - v Kočevje niso prišli zadnjič.
»Načrtovala sva Kolpo, zdaj pa nisva več prepričana«
Med prvimi smo srečali par iz Medvod, ki je v Kočevje pripotoval z avtodomom. Prvotni načrt, pravita, je bil preprost - nekaj dni ob Kočevskem jezeru, nato pa naprej proti Kolpi. A po dveh dneh se načrti že spreminjajo.
»Mogoče pa na Kolpo sploh ne greva. Tukaj nama je res všeč. Zjutraj sva s kolesoma obkrožila jezero in se zapeljala skoraj do Ribnice, popoldne pa sva preživela na plaži. Všeč nama je, ker je vse mirno, urejeno in čisto. Ni glasne glasbe, kričanja ali gneče.«
Edina stvar, ki ju nekoliko moti, je prepoved psov na kopališču.
»Ker potujeva s psom, se morava malo izmenjevati in hoditi do avtodoma, ampak parkirišče je blizu, tako da ni večjih težav.«
Ko ju vprašamo, ali se še vrneta, odgovorita skoraj brez razmisleka.
»Zagotovo. Mogoče že naslednji konec tedna.«
Iz Domžal prihajajo že od koronskih bonov
Na travi ob jezeru srečamo tudi dve štiričlanski družini. Ena prihaja iz Domžal. Starša Nejc in Monika pravita, da sta Kočevje prvič obiskala v času turističnih bonov med epidemijo covida-19. Od takrat se vračajo vsako leto.
»Takrat smo bili res navdušeni in od takrat prihajamo vsako leto konec junija. Imava dva majhna otroka in tukaj nama je všeč, ker je vse blizu - mesto, gozd, jezero. Radi gremo tudi v MTB center. Nismo ljubitelji velikih morskih krajev, bolj nama ustreza takšen mir.«
Kočevje pa sta medtem priporočila tudi prijateljem.
»Skoraj vsi naši prijatelji so že bili tukaj. Kar nekaj jih zdaj prihaja redno.«
Najprej festival, potem jezero
Družino iz Celja je v Kočevje pripeljal Kočevsko Outdoor Festival.
Festival so obiskali zadnji vikend v majau, zdaj pa so se vrnili še na krajši poletni oddih. Priznajo, da jih je okolica prijetno presenetila in da zagotovo niso v Kočevju zadnjič.
»Pri babici v Kočevju je še lepše kot na morju«
Med domačini srečamo tudi Ano K., ki ima posebno poletno tradicijo. Že četrto leto zapored jo takoj po koncu šole obiščejo vnuki z drugega konca Slovenije in pri njej ostanejo kar tri tedne, nato pa se s starši odpravijo na morje.
A otroci imajo o tem svoje mnenje.
»Pravijo, da je pri babici v Kočevju še lepše kot na morju. Vsak dan smo na jezeru, skačejo v vodo, lovijo ribe, doma tudi radi prespijo na vrtu v šotoru ... Dolgčas jim res ni.«
Tudi iz Nemčije zaradi narave
Na jezeru srečamo še par iz Nemčije. Na tridnevni oddih sta prišla predvsem zaradi kočevskih gozdov.
»Obožujeva naravo, pohodništvo in kolesarjenje. Jezero sploh ni bilo v načrtu, ampak sva nad njim prijetno presenečena.«
Domačini: »Končno je izkoristilo svoj potencial«
Kaj pa pravijo Kočevci?
Sogovorniki se skoraj soglasno strinjajo, da je Kočevsko jezero poleti eden najlepših kotičkov v mestu. Mnogi ga obiščejo večkrat tedensko, nekateri celo vsak dan.
Opazili so tudi, da je obiskovalcev iz drugih krajev in tujine iz leta v leto več.
»To nas sploh ne moti. Veseli smo, da se Kočevje razvija in da je jezero končno izkoristilo svoj potencial. Lepo je urejeno, čisto in vzdrževano.«
Edina težava, ki jo izpostavljajo, je parkiranje.
»Ob koncih tedna je včasih res težko najti prost prostor, ampak do zdaj nam ga je na koncu uspelo najti vedno.«
Če je soditi po dogajanju tega podaljšanega konca tedna, Kočevsko jezero ni več le priljubljena poletna točka domačinov. Vse bolj postaja destinacija, kamor se obiskovalci vračajo zaradi miru, neokrnjene narave in občutka, da si lahko tudi sredi poletja vzamejo čas za nekoliko počasnejši tempo.